Zauważyć dobro

Ludzie dużo łatwiej zauważają negatywne zdarzenia i gesty w swoim związku, niż te pozytywne. Dzieje się tak, ponieważ jest to nasz mechanizm adaptacyjny. Rozpatrując to z ewolucyjnego punkt widzenia, wykrywanie zagrożeń chroniło nas przed śmiercią. Natomiast sprzyjające okoliczności miały neutralne znaczenie dla przeżycia. Obecnie, nie musimy martwić się aż tak o naszą egzystencję, ale pewne wzorce zachowań przetrwały. Jeśli nasz partner pozmywał kilka razy naczynia, ale znów nie wyniósł śmieci – zauważymy tylko ten drugi fakt. Jeśli ma jakąś szczególną wadę, która nas denerwuje, nawet kilka zalet może jej nie zrekompensować. Podobno potrzeba aż pięciu dobrych uczynków, aby wynagrodzić jeden zły. Nazywa się to asymetrią dobra i zła, gdzie to drugie jest silniejsze. Znajomość tej zasady może polepszyć, a nawet uratować jakość naszego związku. Warto także dodać, że akty życzliwości często zlewają się ze sobą i nie potrafimy przypomnieć sobie ile ich było. Co jest jeszcze bardziej niepokojące, w miarę trwania związku zwiększa się nasza zdolność do krzywdzenia drugiej osoby, a coraz ciężej jest nam o dobre uczynki. Z tego powodu, ważne jest, aby umieć zauważyć ile dobrego czyni dla nas partner zanim posądzimy go o same złe czyny i brak miłości do nas.

Jeżeli poruszany problem dotyczy Ciebie i chcesz dowiedzieć się więcej - skontakuj sie z nami.

Napisz na: psycholog@kochamzabardzo.pl
lub zadzwoń: +48 501 695 159

Zobacz też:

Okiem
eksperta

Być może w tekstach, które piszą dla Ciebie psychologowie i terapeuci odnajdziesz siebie, swój problem, odkryjesz, że sytuacje tu opisane, to również Twoja historia…

WIĘCEJ

Moja
historia

Dziękujemy za to, że do nas tak licznie piszecie. Listy świadczą o tym, że jesteśmy Wam potrzebni.

WIĘCEJ

Chwila
dla siebie

Jeśli lubisz teksty z ukrytym przesłaniem, zajrzyj tu koniecznie! W tej rubryce obowiązuje jedna bardzo ważna reguła. Otóż bohaterem/bohaterką każdej historii… jesteś Ty.  Zebrane tu myśli, sentencje i historie pomogą Ci odkryć to czego jeszcze o sobie nie wiesz.

WIĘCEJ

Dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych - Jak sobie radzić z rozstaniem - Pomoc psychologiczna online