Pełnia życia

Autor:

A jednak mi żal

Przypalam kolejnego papierosa. Już nie smakuje jak poprzedni, bo zawsze najlepiej smakuje pierwszy. Paczka to za dużo. Wiem, że nie powinnam, bo na opakowaniu napisano mrożące krew w żyłach hasło w stylu: śmierć albo życie, ale chcę po prostu lubię palić. Nie o sam smak tu chodzi, ale o sam fakt palenia. Palę czterdzieści lat i żyję. Jeszcze. I o dziwo, mam zamiar żyć długo i umrzeć z papierosem w ustach.
Mogę cynicznie podawać tysiące przykładów ludzi, którzy nie palili i już ich nie ma, a także palących i pijących, co dożyli sędziwego wieku. Tak jak w mojej rodzinie. Dziadek pił, palił, jadł prawie sam tłuszcz i dożył dziewięćdziesiątki. Mój ojciec nie palił, nie pił, unikał tłuszczu i zmarł mając zaledwie sześćdziesiąt siedem lat. I nie na żaden nowotwór czy inną ekskluzywną przypadłość. Po prostu, któregoś dnia wziął i umarł.
Dziadek umierając, uśmiechnął się do mnie i powiedział:
– Wnuczko, życie to tylko chwila, nie warto się katować. Używaj życia, bo cokolwiek zrobisz i tak to tylko jest twoje. Nigdy nie wiesz co ci zaszkodzi. – Potem znowu uśmiechnął się, westchnął i już po dziadku.
Ojciec, przestrzegał wszelkich reguł, a mimo to przyszedł taki dzień, taka chwila, że te reguły okazały się diabła warte. Kiedy umierał powiedział : Córko, nie zaznałem w życiu żadnych przyjemności , bo zawsze czegoś się obawiałem. Nie paliłem, bo wizja raka płuc odstraszała mnie. Nie piłem, bo bałem się wpaść w alkoholizm, nie zdradziłem twojej matki, bo jej przysięgałem.
– I co tato? – spytałam, tłumiąc łzy.
– A to – powiedział resztką sił – że nie wiem co to jest życie. Żyłem, a jakbym nie żył.
– Tato, chcesz piwa… A może papierosa? – szepnęłam.
– Dziecko, a masz? – odparł z dziwnym błyskiem w oku.
– Tatuś, mam – pokazałam fajki i butelkę z piwem.
– O Boże – westchnął. – Daj, tylko żeby mama nie widziała.
Podałam piwo, przypaliłam papierosa. Ojciec pociągnął sążnisty łyk z butelki, mlasnął językiem, przytknął do ust papierosa, ale już nie zdążył zaciągnąć się. W jego ostatnim spojrzeniu zobaczyłam radość i żal.
Nie wiem dlaczego, ale wciąż plączą mi się po głowie słowa piosenki Okudżawy: „…a jednak mi żal…”

Zapalam następnego i zapalę jeszcze wiele, to za ojca. Już widzę te gromy sypiące się na mnie. Za parę godzin niedziela. Litości. Ten tekst nie jest zachętą do palenia. Absolutnie nie!

(Ten tekst jakiś czas temu znalazłam na forum internetowym. A.Maj)

 

Polecany artykuł

»

Jeżeli poruszany problem dotyczy Ciebie i chcesz dowiedzieć się więcej - skontakuj sie z nami.

Napisz na: psycholog@kochamzabardzo.pl
lub zadzwoń: +48 501 695 159

Zobacz też:

Okiem
eksperta

Być może w tekstach, które piszą dla Ciebie psychologowie i terapeuci odnajdziesz siebie, swój problem, odkryjesz, że sytuacje tu opisane, to również Twoja historia…

WIĘCEJ

Moja
historia

Dziękujemy za to, że do nas tak licznie piszecie. Listy świadczą o tym, że jesteśmy Wam potrzebni.

WIĘCEJ

Chwila
dla siebie

Jeśli lubisz teksty z ukrytym przesłaniem, zajrzyj tu koniecznie! W tej rubryce obowiązuje jedna bardzo ważna reguła. Otóż bohaterem/bohaterką każdej historii… jesteś Ty.  Zebrane tu myśli, sentencje i historie pomogą Ci odkryć to czego jeszcze o sobie nie wiesz.

WIĘCEJ