Obudź w sobie dziecko

Autor:

1. Wypożycz z biblioteki książkę z dowcipami. Czytaj je na głos sobie i wszystkim tym, którzy akurat chcą posłuchać. Nagraj je np. w swoim telefonie i śmiej się w głos podczas ich oglądania bądź słuchania.

2. Wybierz sie na poszukiwanie przygód. Przełam utarte schematy. Jeśli zwykle chodzisz do opery, wybierz się na koncert rockowy. Jeśli codziennie jesz na obiad mięso i ziemniaki, spróbuj dla odmiany jakiejś egzotycznej potrawy wegetariańskiej. Jeśli nigdy nie przeklinasz pozwól sobie na kilka mocniejszych słów. Jeśli przeklinasz za dużo, spróbuj to ograniczyć. Jeśli zwykle pijasz kawę, zamów herbatę. Zjedz śniadanie wieczorem i przygotuj kolację wczesnym rankiem.

3. Obejrzyj dobrą komedię.

4. Zagraj z przyjaciółmi w którąś z dziecięcych gier, na przykład w piłkę, poskacz na skakance, zagraj w monopol. Odwiedź z przyjaciółką park linowy, pohuśtaj się albo pobaw na zjeżdżalni.

5. Latem zbuduj zamek z piasku, zrób mu zdjęcie, powiększ je i opraw w ramki 6. Zagraj w kulki. Zacznij je kolekcjonować.

7. Wybierz się do sklepu z zabawkami i coś sobie kup – grę, maskotkę albo jakąś niespodziankę.

8. Namaluj obraz palcami albo ulep coś z gliny.

9. Nawet jeśli mówiono ci, że nie masz słuchu, kup sobie jakiś instrument: dzwoneczki, bębenek, cymbałki, flet lub trójkąt. Możesz też zaprojektować własny. Włącz muzykę i zamień się w gwiazdę, którą zawsze chciałaś być. Niech łyżka posłuży ci za batutę. Zrób tyle hałasu, ile możesz, byleby nie przeszkadzało to twoim sąsiadom.

10. Latem zrób babkę z piasku.

11. Poćwicz z hula-hop.

12. Wybierz się do salonu piękności i zażycz sobie manicure, zmień fryzurę.

13. Pobiegaj wzdłuż brzegu morza, jeziora lub rzeki, brodź w wodzie i chlap dookoła.

14. Przeskocz zraszacz do trawy.

15. Zorganizuj piknik na podłodze w salonie.

16. Kup na wyprzedaży krzykliwy, szalony, tajemniczy, ekstrawagancki lub tradycyjny kapelusz i załóż go do pracy.

17. Kup sobie gwizdek i gwiżdż.

18. Pograj w ringo.

19. Kup sobie skarbonkę i zacznij oszczędzać, aby zrealizować ukryte marzenia, takie jak: lot balonem, profesjonalna sesja fotograficzna lub namalowanie portretu, lot szybowcem lub trzymiesięczny kurs tańca (stepowanie, taniec brzucha, funky, jazz – coś, czego zawsze skrycie chciałaś spróbować), lekcje śpiewu lub rysunku.

Na koniec, dorzucę jeszcze dwa moje pomysły, które aktualnie wcielam w życie:

20. Poprzedrzeźniaj się z kimś bliskim, koleżanką lub partnerem, mówcie dziecinnymi głosikami, albo naśladujcie jakieś znane postaci, lub postaci z bajek. To przybliża nas do bycia dzieckiem.

21. Kup czekoladę i truskawki albo winogrona. Rozpuść czekoladę na ogniu w garnku i obtocz w niej truskawki albo winogrona. Smacznego!

Opracowała: Magdalena Łabieniec

Źródło: S. Dillon, M.Ch.Benson, Kobieta i poczucie własnej wartości,(Rozdział 2. Rozwijanie w sobie zdrowego egoizmu) GWP, Gdańsk 2003.

Polecany artykuł

»

Jeżeli poruszany problem dotyczy Ciebie i chcesz dowiedzieć się więcej - skontakuj sie z nami.

Napisz na: psycholog@kochamzabardzo.pl
lub zadzwoń: +48 501 695 159

Zobacz też:

Okiem
eksperta

Być może w tekstach, które piszą dla Ciebie psychologowie i terapeuci odnajdziesz siebie, swój problem, odkryjesz, że sytuacje tu opisane, to również Twoja historia…

WIĘCEJ

Moja
historia

Dziękujemy za to, że do nas tak licznie piszecie. Listy świadczą o tym, że jesteśmy Wam potrzebni.

WIĘCEJ

Chwila
dla siebie

Jeśli lubisz teksty z ukrytym przesłaniem, zajrzyj tu koniecznie! W tej rubryce obowiązuje jedna bardzo ważna reguła. Otóż bohaterem/bohaterką każdej historii… jesteś Ty.  Zebrane tu myśli, sentencje i historie pomogą Ci odkryć to czego jeszcze o sobie nie wiesz.

WIĘCEJ