Idą Święta, nie panikuj!

Autor: Magdalena Łabieniec

W naszym społeczeństwie pokutuje stwierdzenie, że nie ma osoby, która nie lubiłaby Świąt Bożego Narodzenia. Założę się jednak, że są tacy, których sama myśl o tych najpiękniejszych ze świąt przyprawia o ból żołądka i głowy.

Z pewnością należą do nich single, którym święta w rodzinnym gronie, jak bohaterce popularnej książki, Bridget Jones, niekoniecznie kojarzą się z miłością, ciepłem, i udanymi prezentami…  Co zrobić, by przeżyć kolejne Święta bez uszczerbku dla duszy i ciała, z poczuciem dobrze wypełnionego czasu? Poniżej kilka pomysłów na świąteczne dni, które uczynią ten okres nie tylko znośnym, ale całkiem przyjemnym.

1. Nie zapominaj, że nie ma sztywnych zasad świętowania Bożego Narodzenia i nikt nie może Cię do tego zmuszać. Potraktuj każdy dzień jako dar i postaraj się go nie zmarnować. Pomyśl o tym, co miłego spotkało Cię w tym roku i spędź te dni w dobrym nastroju.
2. Święta możesz wykorzystać na to, by sprawić sobie jakąś przyjemność, zrobić to, na co nie było dotąd czasu, wziąć długą kąpiel z bąbelkami, posiedzieć z dobrą książką, albo nadrobić zaległości filmowe i cieszyć się czasem wolnym od pracy.
3. Przygotuj pyszne potrawy, np. coś nowego i wystrzałowego. To nic, że będziesz jeść samotnie. Poczuj atmosferę Świąt przygotowując dla Siebie to, co najlepsze. Udekoruj mieszkanie, ubierz choinkę, zrób ozdoby choinkowe.
4. Możesz spędzić Święta ze znajomymi, trzeba jednak im powiedzieć o tym wcześniej, że będziesz sama w te Święta. Nikt się tego sam może nie domyśleć, więc warto poinformować o swoich potrzebach przyjaciół nie czekając w niepewności na ich zaproszenie ( o ile faktycznie go pragniemy). Wspólne przygotowania do Świąt sprawią, że poczujesz ich atmosferę, a także poczujesz się częścią wspólnoty.
5. Jeśli lubisz chodzić do kościoła, możesz się wybrać na pasterkę, na mszę świąteczną i zostać dłużej w kościele, pomodlić się do Boga i podziękować  za to, co dobrego spotkało Cię w tym roku.
6. Możesz udać się do teatru, kina, opery czy filharmonii, gdzie z okazji Świąt i Sylwestra odbywają się specjalne uroczystości.
7. Okres świąteczny można wykorzystać do odnowienia starych przyjaźni i umówić się na pyszną kawę. W świątecznej atmosferze będzie smakowała inaczej niż kiedy indziej.
8. Wigilię może jednak warto spędzić z rodzicami – zapach choinki, smak potraw przypominających dzieciństwo oraz niepowtarzalna atmosfera w rodzinnym domu – to pozytywne aspekty Świąt. Warto docenić Święta spędzone wśród najbliższych, którzy cieszą się na samą myśl o naszych odwiedzinach, a mimo uszu puścić coroczne pytania o naszą drugą połówkę.
9. W różnych kościołach i organizacjach organizowane są Wigilie dla osób ubogich i bezdomnych. Zaproponuj swoją pomoc w organizacji Wigilii. Na takich Wigiliach pojawia się wiele osób, którym pomoc jest naprawdę potrzebna. Wykorzystaj ten świąteczny czas pożytecznie, by pomóc innym.
10. W Wigilię i Święta Bożego Narodzenia potrzebna jest pomoc w wielu miejscach jak w domu spokojnej starości, domu opieki społecznej, domu dziecka itp. Pensjonariusze tych instytucji z pewnością będą zachwyceni jeśli zaoferujesz swój czas i pomoc. W takich miejscach każda para przyjaznych rąk jest na wagę złota
11. Możesz wykorzystać Internet do znalezienia kogoś z kim spędzisz świąteczny okres. To, że jesteś sama (sam) nie oznacza, że Święta masz spędzić samotnie – jeśli sobie tego nie życzysz.
12. Nadal nie wiesz jak przeżyć te święta? Wiele biur turystycznych organizuje wczasy świąteczne dla singli. Jeśli stać Cię na taki wyjazd (4 dni – ok 1000 zł), łap za telefon i rezerwuj miejsce last minute. Może akurat na tym wyjeździe spotkasz swoją drugą połówkę?
13. Jeśli nie chcesz jechać na wczasy świąteczne dla singli możesz pojechać na wczasy do takiego kraju w którym Wigilia nie jest obchodzona np. do Egiptu. Z pewnością wrócisz w doskonałym nastroju i z rewelacyjną opalenizną.

Magdalena Łabieniec, psycholog

Polecany artykuł

»

Jeżeli poruszany problem dotyczy Ciebie i chcesz dowiedzieć się więcej - skontakuj sie z nami.

Napisz na: psycholog@kochamzabardzo.pl
lub zadzwoń: +48 501 695 159

Zobacz też:

Okiem
eksperta

Być może w tekstach, które piszą dla Ciebie psychologowie i terapeuci odnajdziesz siebie, swój problem, odkryjesz, że sytuacje tu opisane, to również Twoja historia…

WIĘCEJ

Moja
historia

Dziękujemy za to, że do nas tak licznie piszecie. Listy świadczą o tym, że jesteśmy Wam potrzebni.

WIĘCEJ

Chwila
dla siebie

Jeśli lubisz teksty z ukrytym przesłaniem, zajrzyj tu koniecznie! W tej rubryce obowiązuje jedna bardzo ważna reguła. Otóż bohaterem/bohaterką każdej historii… jesteś Ty.  Zebrane tu myśli, sentencje i historie pomogą Ci odkryć to czego jeszcze o sobie nie wiesz.

WIĘCEJ