Cieszyć się chwilą

Autor: Joanna Niedziela

Sam na sam ze sobą

Wiele osób nie potrafi spędzać czasu z samym sobą. Jest to jednak okazja do przypatrzenia się własnym myślom, poznania siebie oraz rozwijania pasji. W takich chwilach można oddać się relaksowi i wyciszyć – wziąć pachnącą kąpiel, pomedytować, przeczytać książkę, wyjść na spacer, pobiegać, ugotować pyszną potrawę. Możliwości jest wiele. Umiejętność spędzania czasu w samotności jest cenna, ponieważ nie zawsze możemy otaczać się ludźmi. Stanowi też drogę do poznania siebie, odkrycia małych radości i zregenerowania swoich sił. Miło jest czasem sprawić sobie przyjemność i zrobić coś tylko dla siebie. Nie bójmy się tego.

Chwile z partnerem

Będąc w związku bardzo ważne jest spędzanie ze sobą czasu, którego zwykle nam brakuje. Kiedy ludzie ze sobą mieszkają ich życie z czasem staje się rutyną: wspólne posiłki, sprzątanie domu, wieczorne filmy, stosunek z przyzwyczajenia. W takich sytuacjach namiętność i ciekawość drugą osobą szybko maleje, aby zniknąć w… nudzie. Lekarstwem na tę sytuację jest robienie razem nowych, ciekawych rzeczy. Tu znów mamy wiele możliwości: podróże, kursy tańca, wspólne gotowanie, profesjonalna sesja zdjęciowa, sport, urozmaicenia w życiu seksualnym, randka jak z początku związku… W chwilach z partnerem istotna jest przede wszystkim nasza obecność, stuprocentowa uwaga, rozmowa i wysłuchanie. Pomyślmy o wspólnym spędzaniu czasu, ponieważ napełni on nas radością i zrelaksuje. Cuda może zdziałać nawet wspólna popołudniowa drzemka!

Czas z dziećmi

Czas, który poświęcamy dzieciom jest bezcenny. Zwykle jesteśmy zabiegani i zmęczeni, a ostatnią rzeczą, na jaką mamy ochotę jest zabawa z naszą pociechą wymagająca od nas dużo energii. Musimy jednak wiedzieć, że ważnymi ludzkimi potrzebami są poczucie akceptacji i bycia kochanym. Dzieci, które rozwijają się w świadomości bezpieczeństwa i miłości, wyrastają na zdrowych i pewnych siebie ludzi, którzy poradzą sobie w życiu. Poświęcajmy więc im nasz czas, wspierajmy ich zainteresowania i marzenia. Maluchy szybko dorastają, nim się obejrzymy pójdą już na studia i wyprowadzą się z domu. To, czego możemy się od nich nauczyć to właśnie umiejętności bycia tu i teraz. Dzieci nie martwią się o jutro, są twórcze, zadowolone, głośne i ciekawe świata – to właśnie te czynniki często nas w nich denerwują. Dlaczego jednak się nie przełamać? Weźmy koce i wybudujmy z dzieckiem namiot, podążmy za jego wyobraźnią i oderwijmy się od problemów. Bądźmy jak one. To „dziecinnie” proste…

Czas, który poświęcamy najbliższym, jak i samemu sobie jest bezcenny. Doceńmy wspólne chwile i cieszmy się nimi. Bądźmy jak najczęściej obecni w teraźniejszości.

 

Polecany artykuł

»

Jeżeli poruszany problem dotyczy Ciebie i chcesz dowiedzieć się więcej - skontakuj sie z nami.

Napisz na: psycholog@kochamzabardzo.pl
lub zadzwoń: +48 501 695 159

Zobacz też:

Okiem
eksperta

Być może w tekstach, które piszą dla Ciebie psychologowie i terapeuci odnajdziesz siebie, swój problem, odkryjesz, że sytuacje tu opisane, to również Twoja historia…

WIĘCEJ

Moja
historia

Dziękujemy za to, że do nas tak licznie piszecie. Listy świadczą o tym, że jesteśmy Wam potrzebni.

WIĘCEJ

Chwila
dla siebie

Jeśli lubisz teksty z ukrytym przesłaniem, zajrzyj tu koniecznie! W tej rubryce obowiązuje jedna bardzo ważna reguła. Otóż bohaterem/bohaterką każdej historii… jesteś Ty.  Zebrane tu myśli, sentencje i historie pomogą Ci odkryć to czego jeszcze o sobie nie wiesz.

WIĘCEJ