Zanim powiesz KOCHAM

Autor: ks. M.Maliński

Jest to książka o miłości młodzieńczej i dorosłej, narzeczeńskiej i małżeńskiej, wreszcie rodzicielskiej. W zasadzie napisana jest dla nastolatków, ale jak to się znowu okazało, sięgają po nią starsi – a nawet znacznie starsi – z rozmaitymi refleksjami, czasem: „szkoda, że mi ta książka wcześniej nie wpadła w ręce”; czasem, żeby potwierdzić czy nawet uporządkować swoje poglądy na sprawę, która jest najważniejsza w naszym życiu, niezależnie od tego, ile mamy lat.

z forów internetowych:

agta: Książka w całkiem ciekawy sposób przedstawia katolickie spojrzenie na kwestię miłości tej młodzieńczej, ale też późniejszej miłości małżeńskiej – dojrzałej i rodzinnej, gdy towarzyszy nam już dziecko (choć akurat tego wątku było chyba najmniej). Bardzo dobrze była opisana potrzeba bycia odpowiedzialnym za swoje uczucia i bycia świadomym jak mogą one oddziaływać na drugą osobę. Przepiękny wydał mi się fragment z rozdziału “Dbać o siebie dla niego” (ogólnie cały ten rozdział, choć niby zawiera oczywistą tezę, jest ciekawy)o tym jak jedna z bohaterek rozumie słowo kocham..
“[…] ja nie rozumiem slowa “kocham” w czasie przeszłym. Nie ma “kochałam”. Jeżeli kocham, to już na zawsze. Owszem, można mówić “zakochałam się”, “byłam taka zakochana”. Ale “kocham” ma tylko czas teraźniejszy. […]”
Znajduję oczywiście parę “ale”. Stanowisko Kościoła w sprawie osób homoseksualnych przedstawione oczywiście mnie nie dziwi. Jednakże fakt opisywania lesbijek jako “rekinów” czyhających na dzieci uważam za przesadne. No i jeszcze opisywanie prywatek i innych imprez nastolatków jedynie jako “orgię pijacką i rozpustną”, to już całkowite uogólnienie, przecież nie każdy nastolatek obraca się akurat w takim gronie.
Ogólnie podsumowując, książka naprawdę fajna w swojej 1. (“Co to jest miłość?”) i 2. (“Miłość małżeńska”) części, trzecia część zostawia trochę do życzenia.

Monika: Ksiażka dla młodych, którzy szukają swojej drogi w życiu, u kórych pojawiają się pierwsze przyjaznie, zauroczenia… Autor w ciekawy i łatwy do zrozumienia sposób opisał etapy zuroczenia, związku, małżeństwa. Ksiażka pomaga odpowiedzieć na jedno z najtrudniejszych pytań: “czy to już miłość, czy może zauroczenie?” Gorąco polecam:)

Jeżeli poruszany problem dotyczy Ciebie i chcesz dowiedzieć się więcej - skontakuj sie z nami.

Napisz na: psycholog@kochamzabardzo.pl
lub zadzwoń: +48 501 695 159

Zobacz też:

Okiem
eksperta

Być może w tekstach, które piszą dla Ciebie psychologowie i terapeuci odnajdziesz siebie, swój problem, odkryjesz, że sytuacje tu opisane, to również Twoja historia…

WIĘCEJ

Moja
historia

Dziękujemy za to, że do nas tak licznie piszecie. Listy świadczą o tym, że jesteśmy Wam potrzebni.

WIĘCEJ

Chwila
dla siebie

Jeśli lubisz teksty z ukrytym przesłaniem, zajrzyj tu koniecznie! W tej rubryce obowiązuje jedna bardzo ważna reguła. Otóż bohaterem/bohaterką każdej historii… jesteś Ty.  Zebrane tu myśli, sentencje i historie pomogą Ci odkryć to czego jeszcze o sobie nie wiesz.

WIĘCEJ