Toksyczni rodzice

Autor: Susan Forward

Pacjenci Susan Forward to ludzie skatowani przez własnych rodziców –ofiary przemocy fizycznej lub psychicznej.

Formy toksycznego rodzicielstwa mogą skrajnie różnić się między sobą, przynosząc podobne efekty.  Toksycznych rodziców mają nie tylko dzieci od najmłodszych lat krytykowane, dręczone okrutnymi żartami, obarczane winą, napastowane seksualnie ale również osoby doświadczające nadmiernej troski… chorobliwie  chronione przed zagrożeniami jakie niesie codzienne życie.

Niewielu spośród pacjentów Susan Forward przed podjęciem terapii zdawało sobie sprawę z tego, że zostali zniszczeni destrukcyjnym wpływem toksycznych rodziców, umiejętnie zaszczepiających w dziecku wieczną traumę, poczucie zagrożenia czy poniżenia. Dzieci toksycznych rodziców, wszedłszy w dorosłość, mają zachwiane poczucie własnej wartości , co prowadzi wielu z nich do samoniszczących zachowań. Czują się bezwartościowi – nawet mimo faktycznych osiągnięć i życiowego powodzenia; niekochani – nawet mając u boku kochającego partnera. Są nieprzystosowani. Odczucia te wynikają w znacznej mierze z faktu, że jako dzieci zostali pozbawieni wiary w siebie i wpędzeni w poczucie winy. W dorosłym życiu nie potrafią zrzucić tego ciężaru, co odbija się na każdym aspekcie ich życia.

Polecany artykuł

»

Jeżeli poruszany problem dotyczy Ciebie i chcesz dowiedzieć się więcej - skontakuj sie z nami.

Napisz na: psycholog@kochamzabardzo.pl
lub zadzwoń: +48 501 695 159

Zobacz też:

Okiem
eksperta

Być może w tekstach, które piszą dla Ciebie psychologowie i terapeuci odnajdziesz siebie, swój problem, odkryjesz, że sytuacje tu opisane, to również Twoja historia…

WIĘCEJ

Moja
historia

Dziękujemy za to, że do nas tak licznie piszecie. Listy świadczą o tym, że jesteśmy Wam potrzebni.

WIĘCEJ

Chwila
dla siebie

Jeśli lubisz teksty z ukrytym przesłaniem, zajrzyj tu koniecznie! W tej rubryce obowiązuje jedna bardzo ważna reguła. Otóż bohaterem/bohaterką każdej historii… jesteś Ty.  Zebrane tu myśli, sentencje i historie pomogą Ci odkryć to czego jeszcze o sobie nie wiesz.

WIĘCEJ