Toksyczne związki

Zrozumienie istoty współuzależnienia to klucz do uzdrowienia wielu toksycznych relacji: między rodzicami i dziećmi, małżonkami, kolegami z pracy.

Współuzależnienie to skłonność do związków, w których miłość mylona jest z posiadaniem, przywiązanie zamienia się w zależność, odpowiedzialność miesza się z poczuciem winy, troska przesiąknięta jest lękiem, a seks łączy się z nadużyciem lub zostaje wyeliminowany.

Pełne napięcia i cierpienia związki małżeńskie, codzienne wojny domowe między dorastającym dzieckiem i rodzicami,  podporządkowywanie się destrukcyjnym autorytetom przez młodych ludzi,  skłonności do konfliktów w pracy – to efekty budowania, czasami przez lata, chorych relacji z ludźmi, których kiedyś los postawił na naszej drodze. Kochamy kogoś  i nienawidzimy jednocześnie i nie możemy, bądź nie chcemy uwolnić się od jego wpływu na nasze życie.

Droga do uwolnienia się z tego chorobliwego stanu zaczyna się w powrocie do dzieciństwa –destrukcyjne doświadczenia z tego okresu wymagają oczyszczenia się  z ich toksycznego wpływu na dorosłe życie. Kolejny etap, to uczenie się budowania własnej tożsamości, zdrowych granic i partnerskich relacji ze światem.

Esencją tej pracy jest zaopiekowanie się cudownym, ale zranionym, „dzieckiem w sobie”. Pia Mellody uczy nas, jak stać się dorosłą i otwartą na miłość osobą.

Polecany artykuł

»

Jeżeli poruszany problem dotyczy Ciebie i chcesz dowiedzieć się więcej - skontakuj sie z nami.

Napisz na: psycholog@kochamzabardzo.pl
lub zadzwoń: +48 501 695 159

Zobacz też:

Okiem
eksperta

Być może w tekstach, które piszą dla Ciebie psychologowie i terapeuci odnajdziesz siebie, swój problem, odkryjesz, że sytuacje tu opisane, to również Twoja historia…

WIĘCEJ

Moja
historia

Dziękujemy za to, że do nas tak licznie piszecie. Listy świadczą o tym, że jesteśmy Wam potrzebni.

WIĘCEJ

Chwila
dla siebie

Jeśli lubisz teksty z ukrytym przesłaniem, zajrzyj tu koniecznie! W tej rubryce obowiązuje jedna bardzo ważna reguła. Otóż bohaterem/bohaterką każdej historii… jesteś Ty.  Zebrane tu myśli, sentencje i historie pomogą Ci odkryć to czego jeszcze o sobie nie wiesz.

WIĘCEJ

Dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych - Jak sobie radzić z rozstaniem - Pomoc psychologiczna online