Sztuka prostoty

Autor: Dominique Loreau

Prowadząc skromniejsze życie wzbogacasz swoją egzystencję. Współczesne społeczeństwo konsumpcyjne twierdzi coś innego? Nie wierz.

 

Mieszkająca od wielu lat w Japonii Dominique Loreau przyjęła styl życia swojej przybranej ojczyzny. Jest on oparty na zasadzie „mniej znaczy więcej”, stosowanej we wszystkich dziedzinach –  od spraw materialnych po życie duchowe. Uporządkuj mieszkanie, opróżnij szafy, porzuć kompulsywne zakupy, jadaj skromniej, zajmij się swoim ciałem i umysłem. Autorka podaje przepisy dla kobiet, żyjących w świecie zachodnim – począwszy od tego, co zrobić, by dobrze się czuć we własnym domu, aż po sztukę pozostawania w zgodzie z samą sobą. Tajemnicą harmonii jest życie zen – wszelkie sposoby, prowadzące do tego, by czuć się dobrze we własnej skórze, lepiej we własnym towarzystwie, a więc także w kontaktach z innymi ludźmi. Elegancja, dobre samopoczucie i szczęśliwe życie – oto, co proponuje inspirująca się filozofią Orientu „Sztuka prostoty”.
Książka oczarowuje prostotą. Może być inspirującą lekturą dla każdego, kto dąży do pełniejszego i szczęśliwszego życia, do stawania się bardziej sobą. Przedstawione w niej zasady prostego życia są w opozycji do zachłannego, nigdy nie nasyconego konsumpcjonizmu, który dotyka każdej sfery życia. Wbrew pozorom gromadzenie i nadmiar tworzą chaos, poczucie braku, niespełnienia i pustki. Książka jest propozycją zmiany tego modelu życia. Warto nauczyć się pozbywać tego co już nieprzydatne, a co stało się tylko ograniczeniem na drodze osobistego rozwoju i przyjmowaniu darów teraźniejszości. Sposób wydaje się prosty – rezygnując z niektórych rzeczy, nawyków i przyzwyczajeń można zyskać lepszą jakość życia, wewnętrzny spokój, który pomaga żyć w zgodzie z sobą i z otaczającym światem. Dzięki praktyce sztuki prostego życia tworzy się przestrzeń dla odkrywania rzeczy najważniejszych, odnajduje się czas na uważne przeżywanie małych radości dnia codziennego, na stawianie pytań i poszukiwanie odpowiedzi. Kluczem do prostego życia jest zasada „Mniej znaczy więcej”. Autorka w krótkich i zwięzłych rozdziałach, z których każdy opatrzony jest inspirującym cytatem, przedstawia metody porządkowania poszczególnych sfer życia: od materialnej po duchową. Myśli są skondensowane w krótkich i prostych zdaniach, które czyta się jak aforyzmy. Książka tworzy uporządkowaną konstrukcję, ale można ją czytać otwierając na dowolnej stronie. Źródłem inspiracji do napisania książki jest dla samej autorki japońska filozofia życia zen, którą przyjęła jako własny styl życia. Spostrzeżenia i rady zawarte w książce są jednak na tyle uniwersalne, że nie trzeba przyjmować stylu zen, aby wprowadzić do własnego życia zmiany upraszczające życie. Ważne, aby odkryć tę jedną niepowtarzalną ścieżkę do samego siebie, swojego stylu, swoich zasobów, pasji, marzeń, które często zostają przygniecione przez nadmiar spraw materialnych, opinii, poglądów wykreowanych przez innych ludzi. Prościej i przyjemniej wędrować przez życie z lekkim bagażem.

Polecany artykuł

»

Jeżeli poruszany problem dotyczy Ciebie i chcesz dowiedzieć się więcej - skontakuj sie z nami.

Napisz na: psycholog@kochamzabardzo.pl
lub zadzwoń: +48 501 695 159

Zobacz też:

Okiem
eksperta

Być może w tekstach, które piszą dla Ciebie psychologowie i terapeuci odnajdziesz siebie, swój problem, odkryjesz, że sytuacje tu opisane, to również Twoja historia…

WIĘCEJ

Moja
historia

Dziękujemy za to, że do nas tak licznie piszecie. Listy świadczą o tym, że jesteśmy Wam potrzebni.

WIĘCEJ

Chwila
dla siebie

Jeśli lubisz teksty z ukrytym przesłaniem, zajrzyj tu koniecznie! W tej rubryce obowiązuje jedna bardzo ważna reguła. Otóż bohaterem/bohaterką każdej historii… jesteś Ty.  Zebrane tu myśli, sentencje i historie pomogą Ci odkryć to czego jeszcze o sobie nie wiesz.

WIĘCEJ