Lęk przed bliskością. Jak pokonać dystans w związku

Autor: Janet G. Woititz

Ludzie, którzy nie zaznali w dzieciństwie bliskości, uciekają przed nią w dorosłym życiu, choć skrycie bardzo jej pragną.

Lęk przed bliskością jest szczególnie silny u dorosłych dzieci alkoholików. Intymność, bliskość, wrażliwość to stany nieznane osobom, które wychowywały się w domach dysfunkcyjnych, ponieważ ich głównym celem było przetrwanie. Aby pokonać lęk przed bliskością, muszą one na nowo uczyć się nawiązywania relacji z drugim człowiekiem.

Janet Woititz podkreśla, że praca nad uzdrowieniem związku to ciężka walka z własnymi lękami, której często towarzyszy zniechęcenie, wynikające doświadczania skutków popełnianych błędów. Autorka przekonuje jednak, że warto podjąć wysiłek, ponieważ w zamian można zyskać miłość, zrozumienie, radość i poczucie bezpieczeństwa.

Polecany artykuł

»

Jeżeli poruszany problem dotyczy Ciebie i chcesz dowiedzieć się więcej - skontakuj sie z nami.

Napisz na: psycholog@kochamzabardzo.pl
lub zadzwoń: +48 501 695 159

Zobacz też:

Okiem
eksperta

Być może w tekstach, które piszą dla Ciebie psychologowie i terapeuci odnajdziesz siebie, swój problem, odkryjesz, że sytuacje tu opisane, to również Twoja historia…

WIĘCEJ

Moja
historia

Dziękujemy za to, że do nas tak licznie piszecie. Listy świadczą o tym, że jesteśmy Wam potrzebni.

WIĘCEJ

Chwila
dla siebie

Jeśli lubisz teksty z ukrytym przesłaniem, zajrzyj tu koniecznie! W tej rubryce obowiązuje jedna bardzo ważna reguła. Otóż bohaterem/bohaterką każdej historii… jesteś Ty.  Zebrane tu myśli, sentencje i historie pomogą Ci odkryć to czego jeszcze o sobie nie wiesz.

WIĘCEJ