Lęk przed terapią

Dzień dobry,

Piszę w sprawie rady, w jaki sposób mogę zachęcić bliską mi osobę do zapisania się na terapię? Problem trwa już co najmniej od roku, ta osoba z jednej strony bardzo chce uzyskać profesjonalną pomoc, a z drugiej przeraża ją sama myśl o skontaktowaniu się z kimś w tej sprawie. Co mogę zrobić, aby ta osoba nie bała się umówić na wizytę?

Pozdrawiam,
Joanna

Pani Karolino,

To bardzo dobrze, że troszczy się Pani o bliska osobę i wyciąga Pani do niej pomocna dłoń. To ważne, że ta osoba może na Panią liczyć. Myślę, że pomocne w tej sytuacji byłoby oswojenie z tematem terapii. Być może pomogłyby artykuły lub książki o tym, czym jest psychoterapia, kim jest osoba, która udziela pomocy w gabinecie. Istnieją różne rodzaje terapii: grupy wsparcia, lub grupy terapeutyczne, psychoterapia indywidualna, DDA i wiele innych. Można porozmawiać, które forma byłaby najlepsza dla tej osoby. Czasem bardzo wspierająca i uspokajająca jest rozmowa z kimś, kto już korzystał z psychoterapii. Jeżeli Pani bliska osoba nadal nie będzie potrafiła podjąć decyzji i przezwyciężyć obaw, być może pomocne będzie zastanowienie się, czemu tak bardzo obawia się pójścia po pomoc, co ją powstrzymuje? Co takiego mogłoby się wydarzyć, gdyby z tej pomocy skorzystała? Takie oswojenie z lękiem bywa czasem pierwszym krokiem do podjęcia psychoterapii.

Kamila Korbel – psycholog; konsultant

 

Polecany artykuł

»

Jeżeli poruszany problem dotyczy Ciebie i chcesz dowiedzieć się więcej - skontakuj sie z nami.

Napisz na: psycholog@kochamzabardzo.pl
lub zadzwoń: +48 501 695 159

Zobacz też:

Okiem
eksperta

Być może w tekstach, które piszą dla Ciebie psychologowie i terapeuci odnajdziesz siebie, swój problem, odkryjesz, że sytuacje tu opisane, to również Twoja historia…

WIĘCEJ

Moja
historia

Dziękujemy za to, że do nas tak licznie piszecie. Listy świadczą o tym, że jesteśmy Wam potrzebni.

WIĘCEJ

Chwila
dla siebie

Jeśli lubisz teksty z ukrytym przesłaniem, zajrzyj tu koniecznie! W tej rubryce obowiązuje jedna bardzo ważna reguła. Otóż bohaterem/bohaterką każdej historii… jesteś Ty.  Zebrane tu myśli, sentencje i historie pomogą Ci odkryć to czego jeszcze o sobie nie wiesz.

WIĘCEJ

Dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych - Jak sobie radzić z rozstaniem - Pomoc psychologiczna online