Jestem dzieckiem alkoholika

Witam,

Mój problem to tata, który nadużywa alkoholu odkąd pamiętam. Wszczynał awantury i bywał agresywny, mimo to miałam z nim bardzo dobry kontakt. Niestety nigdy nie mogłam na niego liczyć. A i tak bardzo go kochałam. Dziś mam świadomość tego ile mi krzywd wyrządził, mam depresję, nie umiem żyć jak inni i nie radzę sobie  w życiu tak jakbym chciała. Dziś mam problem by z nim rozmawiać. Odpycha mnie od niego. A jednocześnie chciałabym mu jakoś pomóc i nie wiem jak.  A na domiar złego dokucza mi złość na bliskich, rozdrażnienie, czego nie chcę ale nie radzę sobie z emocjami.

Justyna

Pani Justyno,

To zrozumiałe, że ma Pani mieszane uczucia do taty. Tak jak Pani napisała, pomimo awantur i problemów z nim, miała Pani z tatą dobry kontakt, co dla dziecka jest bardzo ważne. Jednak często w dzieciństwie nie możemy lub nie mamy przyzwolenia na wyrażanie wszystkich emocji, szczególnie w stosunku do dorosłych.  Być może była Pani zła na tatę, ponieważ pił, wszczynał awantury, coś obiecywał i nie dotrzymywał słowa? Być może bywała Pani smutna, że tata się tak zachowuje? Może właśnie te uczucia przenosi Pani teraz na bliskich i jest często zła, rozdrażniona lub ma Pani “doła”? Na tamten moment pewnie trudno było Pani przeżywać te wszystkie emocje, co jest zrozumiałe. Była Pani dzieckiem, gdzie jeden z rodziców pił, więc Pani poczucie bezpieczeństwa było zaburzone. Może te uczucia wychodzą właśnie teraz?  Na pewno pomogłoby spotkanie z psychoterapeutą, aby poukładać sobie myśli zrozumieć skąd  i dlaczego teraz w Pani takie emocje. Zachęcam do zapisania się na terapię i porozmawiania w komfortowych warunkach o swoich wcześniejszych doświadczeniach i odszukania przyczyn w tym co dziś, do poukładania i odkrycia siebie na nowo.

Pozdrawiam,
Kamila Korbel – psycholog; konsultant

 

Polecany artykuł

»

Jeżeli poruszany problem dotyczy Ciebie i chcesz dowiedzieć się więcej - skontakuj sie z nami.

Napisz na: psycholog@kochamzabardzo.pl
lub zadzwoń: +48 501 695 159

Zobacz też:

Okiem
eksperta

Być może w tekstach, które piszą dla Ciebie psychologowie i terapeuci odnajdziesz siebie, swój problem, odkryjesz, że sytuacje tu opisane, to również Twoja historia…

WIĘCEJ

Moja
historia

Dziękujemy za to, że do nas tak licznie piszecie. Listy świadczą o tym, że jesteśmy Wam potrzebni.

WIĘCEJ

Chwila
dla siebie

Jeśli lubisz teksty z ukrytym przesłaniem, zajrzyj tu koniecznie! W tej rubryce obowiązuje jedna bardzo ważna reguła. Otóż bohaterem/bohaterką każdej historii… jesteś Ty.  Zebrane tu myśli, sentencje i historie pomogą Ci odkryć to czego jeszcze o sobie nie wiesz.

WIĘCEJ

Dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych - Jak sobie radzić z rozstaniem - Pomoc psychologiczna online