Twoja wartość

 

Diagnozy kliniczne są ważne… ale nie pomagają pacjentowi…
Kluczowe znaczenie ma historia. Bo tylko ona pokazuje przeszłość człowieka i cierpienie człowieka.”
C.G. Jung

 

Czym właściwie jest niska samoocena? Co przychodzi Ci na myśl, kiedy słyszysz te słowa? A może są Ci one bardzo bliskie? Nie myśl, że tylko Ty przechodzisz przez ten męczący proces. Wielu ludzi czuje to samo. Brak wiary w siebie bardzo przeszkadza w udanym życiu, w odnalezieniu jego sensu, zawarciu bliższych znajomości z innymi, byciu szczęśliwym – po prostu. Ogólnie rzecz biorąc skutecznie utrudnia odnalezienie SIEBIE w otaczającej nas rzeczywistości.

Jeżeli w sytuacji, kiedy myślisz o sobie, przychodzi Ci do głowy:

Nie jestem nic wart.

Mój smutek mnie przytłacza i chyba tak już pozostanie.

Na szczęście zasługują inni, nie ja.

Może lepiej, gdyby mnie nigdy nie było?

Jestem nikim.

Lepiej będzie jak umrę.

Cokolwiek zrobię, nie wychodzi mi.

Inni potrafią, ja nie.

Jestem głupi.

Marnuję swój czas.

Czuję się odrzucony.

Poniższa informacja jest dla Ciebie!
Może już pora wyjść ze swojej bezpiecznej skorupki, w której tak Ci dobrze, ale bardzo, ale to bardzo samotnie?
Zdecydowanie tak! I nie bój się, że sobie nie poradzisz. Pewnie na początku będzie bardzo bolało, bo brakuje Ci odporności na, to, co wokół… i słowa innych odbierasz, jako atak. Lecz wkrótce sam się zdziwisz, że jesteś bardzo twardy, twardszy niż ta „skorupka”, którą właśnie opuściłeś. Wystarczy zmienić swoje myślenie, w szczególności o sobie samym. Teraz brak Ci wiary w siebie, tak, jest to bardzo męczące, zwłaszcza, że trwa już jakiś czas. Pewnie źle myślisz na swój temat i stale porównujesz się z innymi. Czujesz się gorszy, byle jaki, bezużyteczny. Jednak, to wszystko przeminie i odzyskasz wiarę w siebie.
Proszę, zastanów się, dlaczego właśnie czujesz się tak jak teraz? Z pewnością coś musiało się stać w Twoim życiu, co miało wpływ na Twój obecny stan i nienajlepsze samopoczucie. Zastanów się, co to mogło być. Być może nie jest to tylko jedno wydarzenie, ale cały łańcuch sytuacji, które najlepiej gdyby się nie wydarzyły, albo, o których trudno Ci zapomnieć.
Na pewno jest Ci ciężko, bo nie da się już cofnąć czasu, trudno też zapomnieć, gdyż nie da się wszystkiego wymazać z pamięci. Można jednak złe chwile „przepracować”, często udaje się samemu sobie poradzić, jednak są momenty, kiedy pomoc psychologa jest niezastąpiona.

Być może lepiej poczułbyś się, gdyby ktoś podał Ci pomocną dłoń?
U nas ją znajdziesz. Zapraszam do kontaktu: https://kochamzabardzo.pl/grupy/grupa-on-line – zarówno na konsultacje indywidualne oraz spotkania grupowe, które same w sobie są dodatkowym wsparciem dla osób zainteresowanych. Zachęcam do skorzystania z naszej pomocy psychologicznej.

autorka: Kamila Pasternak – psycholog

Polecany artykuł

»

Jeżeli poruszany problem dotyczy Ciebie i chcesz dowiedzieć się więcej - skontakuj sie z nami.

Napisz na: psycholog@kochamzabardzo.pl
lub zadzwoń: +48 501 695 159

Zobacz też:

Okiem
eksperta

Być może w tekstach, które piszą dla Ciebie psychologowie i terapeuci odnajdziesz siebie, swój problem, odkryjesz, że sytuacje tu opisane, to również Twoja historia…

WIĘCEJ

Moja
historia

Dziękujemy za to, że do nas tak licznie piszecie. Listy świadczą o tym, że jesteśmy Wam potrzebni.

WIĘCEJ

Chwila
dla siebie

Jeśli lubisz teksty z ukrytym przesłaniem, zajrzyj tu koniecznie! W tej rubryce obowiązuje jedna bardzo ważna reguła. Otóż bohaterem/bohaterką każdej historii… jesteś Ty.  Zebrane tu myśli, sentencje i historie pomogą Ci odkryć to czego jeszcze o sobie nie wiesz.

WIĘCEJ

Dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych - Jak sobie radzić z rozstaniem - Pomoc psychologiczna online