|

Mapa marzeń, czy to ma sens?

Mapa marzeń – jak może Ci pomóc w osiąganiu celów?

Warto mieć marzenia. Jednak jeszcze lepiej je realizować. Dla wielu osób przełom roku to czas noworocznych postanowień, podsumowania mijającego roku i kreślenia celów na przyszły. Mapa marzeń jest jedną z metod, która pomoże Ci w sprecyzowaniu celów i utrzymaniu motywacji. A przy okazji jest kreatywną zabawą.

Czym jest Mapa marzeń?

Mapa marzeń to wizualne przedstawienie naszych planów i marzeń na najbliższy okres. Możemy też na nią spojrzeć jako kontrakt z samym sobą, w którym precyzujesz, co zamierzasz osiągnąć w kluczowych dla siebie obszarach (np. kariery, związku, zdrowia, rozwoju osobistego, wiedzy, pieniędzy, hobby, relaksu). Najlepiej, jeśli nie będzie to jedynie zbiór „pobożnych życzeń”, lecz lista celów, które są dla Ciebie ważne, zgodne z Twoim wartościami i na tyle realistyczne, że naprawdę wierzysz w możliwość ich osiągnięcia.

Jeśli Twój wewnętrzny krytyk właśnie szepce Ci do ucha, że przecież nie masz zdolności plastycznych, mam dobrą wiadomość. Mapa marzeń nie musi być wysmakowana pod względem estetycznym. Jeśli nie chcesz rysować, możesz tylko wyciąć zdjęcia z gazet lub przykleić wykonane przez Ciebie, a nawet wypisać tylko hasła. Ważne, abyś identyfikował/a się z tym, co stworzysz. By oddawało to Twoje cele i marzenia w sposób dla Ciebie zrozumiały.

Spragnieni normalności - pobierz teraz
Spragnieni normalności – pobierz teraz

Dlaczego to działa?

Mapa marzeń działa na kilka sposobów. Jak mądrze powiedział Brian Tracy: „Człowiek bez celów jest jak strzelec wyborowy z zasłoniętymi oczami. Nawet największe chęci i umiejętności nie pozwolą mu trafić w tarczę”… Musisz wiedzieć, gdzie chcesz dojść, a następnie zaplanować konkretne działania oraz kolejność i terminy ich wykonania. Takie uporządkowanie i priorytetyzacja pozwolą Ci zogniskować energię, czas i inne zasoby na najważniejszych celach. Dlatego warto spisywać zarówno cele, jak i etapy do ich realizacji. Cel niedookreślony zwykle pozostaje jedynie w sferze marzeń…

Już sam moment tworzenia Mapy celów wzbudzi Twoje zaangażowanie i dreszczyk pozytywnych emocji. A cel musi wzbudzać emocje, abyś chciał/a do niego konsekwentnie dążyć. Ponadto werbalizacja, czyli przekładanie myśli na słowa, jeszcze dodatkowo wzmocnione graficznymi ilustracjami powoduje tzw. kodowanie w Twoim mózgu, co sprzyja zapamiętaniu tych rzecz rzeczy.

Kreowanie mapy to dla naszego mózgu ważny sygnał, na czym ma się skupić. Jakie informacje i szanse wychwytywać z otaczającej nas rzeczywistości. Na czym koncentrować uwagę, abyśmy przybliżyli się do realizacji naszych marzeń. W filtrowaniu informacji dużą rolę gra nasza podświadomość. Niektórzy porównują Mapę marzeń do zamówienia skierowanego do naszej podświadomości, a napisanego w zrozumiałym dla niej języku obrazów i emocji.

Jesteśmy bombardowani taką liczą bodźców, zadań, obowiązków i możliwości, że bez jasno określonych celów nie będziemy skuteczni. Roztrwonimy energię na drobne albo nie zauważymy okazji, które pojawią się na naszej drodze.

Mapa marzeń stale przypomina, żeby działać i dotrzymać danej sobie obietnicy.

Jak stworzyć Mapę marzeń?

Mapę marzeń możemy stworzyć dowolną techniką graficzną np. poprzez rysowanie, malowanie, wyklejanie, kolaż ze zdjęć czy wycinków z gazet, a nawet używając programu graficznego na komputerze (wtedy najlepiej, jeśli tą mapę wydrukujesz na kolorowej drukarce).

Do stworzenia Mapy marzeń potrzebujesz duży arkusz papieru (najlepiej karton) oraz farby, flamastry, kredki, klej, taśmę klejącą, kolorowe gazety, papier kolorowy – i wszystko, co tylko chcesz.

Ważne jest, aby wybrana przez Ciebie grafika wzbudzała w Tobie pozytywne skojarzenia.

Jeśli nie chcesz, to nawet nie musisz umieszczać Mapy marzeń w widocznym miejscu. Możesz ją zawiesić na wewnętrznych drzwiach szafy albo zrobić zdjęcie i oglądać je regularnie na ekranie komputera lub smartfona.

Nawet, jeśli jesteś sceptycznie nastawiony, spróbuj ! Wiem, że warto.

Polecam ten warsztat z tworzenia MAPY MARZEŃ

Anna Daria Nowicka – socjolog, coach, trener

Podobne wpisy