Lustro, które zniekształca

Każdy z nas prowadzi wewnętrzny dialog ze sobą. Jesteśmy dla siebie głosem, który często sam siebie krytykuje. I nie byłoby w tym nic złego – ostatecznie każdy popełnia błędy. Problem w tym, że krytykujemy i ganimy się zbyt często. Tak oto wewnętrzny krytyk wygrywa, a my stajemy na podium w kategorii „Najgorszy z możliwych“.

Kiedyś Ania była pogodną osobą. Często się uśmiechała, nawet kiedy przez życie przyszło jej iść ramię w ramię z biedą. „Ot, taka optymistka, co to wierzy w happy end“ – mówiła o sobie. Dziś po happy endzie i optymiźmie śladu nie ma. Bo coś w niej pękło, coś się zmieniło. Zmienił się kompan i towarzysz niedoli. A imię jego: krytyk. Wewnętrzny krytyk.

Wewnętrzny krytyk przypomina lusto, które zniekształca to, co widzimy.  Często, zwodzeni jego głosem mówimy:  „Jak ja wyglądam?”, „Znowu mi się nie udało”, „Jestem do niczego”, „Zawsze muszę coś zepsuć”. Każdy z nas prowadząc wewnętrzny dialog z samym sobą, czasami pozwala się prowadzić wewnętrznemu krytykowi. Najgorsze, co możemy w tej sytuacji zrobić, to całkowicie mu się podporządkować.

Skąd wziął się wewnętrzny krytyk? Krytyka tworzą lata kontaktu z innymi ludźmi. Bardzo często są to opinie naszych rodziców, kolegów ze szkoły, czy też znajomych, które to przyjęliśmy na naszą zgubę za swoje.
Według psychologów samo uświadomienie i poznanie własnego wewnętrznego krytyka niesie ze sobą pozytywną zmianę w naszym życiu. Rozpoznanie daje bowiem szansę na odseparowanie się od niego, dzięki czemu jego komentarze przestają nas tak mocno dotykać. Dlatego, jeżeli chcemy przestroić nasz wewnętrzny głos, bardzo ważna jest analiza swojego wewnętrznego dialogu i sprawdzenie, na jakich falach nadaje.
Weźmy taką Ankę – nasz przykład, wspomniany powyżej. Straciła ona zapał właśnie przez wewnętrznego krytyka. Dziś powiedzielibyśmy „Coś ją zdołowało, przygwoździło”. Zapewne na jej drodze stanął nadmierny krytycyzm. Może pomyślała sobie, że to z nią jest coś nie tak, skoro jej odwiecznym kompanem jest ubóstwo.
Dlatego właśnie należy pamiętać, że rozpoznanie wewnętrznego krytyka jest tak naprawdę pierwszym poważnym krokiem do zmiany. Ważne jest, aby przekształcić nasz wewnętrzny głos we wspierającego doradcę. Tylko dzięki temu możemy być bardziej skuteczni w swoim działaniu i codziennych czynnościach, w tym także zawodowych.

Autorka: Sandra Waszniewska – psychologiem

Polecany artykuł

»

Jeżeli poruszany problem dotyczy Ciebie i chcesz dowiedzieć się więcej - skontakuj sie z nami.

Napisz na: psycholog@kochamzabardzo.pl
lub zadzwoń: +48 501 695 159

Zobacz też:

Okiem
eksperta

Być może w tekstach, które piszą dla Ciebie psychologowie i terapeuci odnajdziesz siebie, swój problem, odkryjesz, że sytuacje tu opisane, to również Twoja historia…

WIĘCEJ

Moja
historia

Dziękujemy za to, że do nas tak licznie piszecie. Listy świadczą o tym, że jesteśmy Wam potrzebni.

WIĘCEJ

Chwila
dla siebie

Jeśli lubisz teksty z ukrytym przesłaniem, zajrzyj tu koniecznie! W tej rubryce obowiązuje jedna bardzo ważna reguła. Otóż bohaterem/bohaterką każdej historii… jesteś Ty.  Zebrane tu myśli, sentencje i historie pomogą Ci odkryć to czego jeszcze o sobie nie wiesz.

WIĘCEJ

Dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych - Jak sobie radzić z rozstaniem - Pomoc psychologiczna online