Każdy potrzebuje kogoś

„Są tacy, którzy uciekają od cierpienia miłości. Kochali, zawiedli się i nie chcą już nikogo kochać, nikomu służyć, nikomu pomagać. Taka samotność jest straszna, bo człowiek uciekając od miłości, ucieka od samego życia. Zamyka się w sobie”.

— Jan Twardowski

 

Wszyscy ludzie są w różnych relacjach, zarówno z samymi sobą jak i z innymi, a także z naturą oraz z Bogiem! Niektórzy jednak, czy to z własnej woli, czy w wyniku niesprzyjającego losu są samotni. Niekiedy samotność się pogłębia i powoduje zrywanie wszelkich więzi z otoczeniem.

Faktem jest, że życie w pojedynkę bywa łatwiejsze. Żyjemy bez ryzyka zranienia, bez problemów i kłótni z partnerem. Nie trzeba brać pod uwagę niczyjego zdania poza własnym. Dzieląc życie z inną osobą, jesteśmy zmuszeni brać pod uwagę opinie, pragnienia i odczucia tej osoby. Decydując się na życie z drugim człowiekiem godzimy się na trudności wynikające z konieczności zawierania kompromisów, ale można się tego nauczyć nie tracąc prawa do swojej odrębności, wypracowując wspólnie z partnerem dobrą komunikację. Gdy dzielimy z kimś życie, poznajemy się nawzajem i w pewnym momencie czujemy jakbyśmy wiedzieli o swoim partnerze wszystko. Podobnie jest z drugiej strony: nasz partner zna nas tak samo dobrze, jak my jego. Przy takiej osobie nie musimy niczego ukrywać – naszych emocji, myśli, czy udawać kogoś innego. Świadomość, iż możemy na kogoś liczyć i być z kimś w naturalnej relacji, bez udawania, daje nam ogromne poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Żyjąc w pojedynkę nie możemy doświadczyć tego szczęścia, jakie daje bycie z drugą osobą. Jeśli chcemy rozwijać swoją osobowość i wzbogacać ją potrzebujemy relacji z innymi ludźmi, z otaczającą nas rzeczywistością. Ukrywając się za „murem”  samotności robimy sobie krzywdę, otwarcie się na innych i na świat jest o wiele zdrowsze dla psychiki człowieka, niż pozostawanie na zawsze w swojej bezpiecznej skorupce.

Wchodzenie w relacje wielu ludziom sprawia ogromne problemy, ale należy ćwiczyć tę umiejętność, aby uczynić nasze życie pełniejszym i nadać mu odpowiedni rytm.

Kamila Pasternak – psycholog

Polecany artykuł

»

Jeżeli poruszany problem dotyczy Ciebie i chcesz dowiedzieć się więcej - skontakuj sie z nami.

Napisz na: psycholog@kochamzabardzo.pl
lub zadzwoń: +48 501 695 159

Zobacz też:

Okiem
eksperta

Być może w tekstach, które piszą dla Ciebie psychologowie i terapeuci odnajdziesz siebie, swój problem, odkryjesz, że sytuacje tu opisane, to również Twoja historia…

WIĘCEJ

Moja
historia

Dziękujemy za to, że do nas tak licznie piszecie. Listy świadczą o tym, że jesteśmy Wam potrzebni.

WIĘCEJ

Chwila
dla siebie

Jeśli lubisz teksty z ukrytym przesłaniem, zajrzyj tu koniecznie! W tej rubryce obowiązuje jedna bardzo ważna reguła. Otóż bohaterem/bohaterką każdej historii… jesteś Ty.  Zebrane tu myśli, sentencje i historie pomogą Ci odkryć to czego jeszcze o sobie nie wiesz.

WIĘCEJ

Dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych - Jak sobie radzić z rozstaniem - Pomoc psychologiczna online