Jak powinna wyglądać intymność w związku?

Intymność, inaczej bliskość jest bardzo ważna w każdym związku partnerskim. Jest to silna więź emocjonalna łącząca dwoje partnerów. Prawdziwa intymność w związku powinna składać się z kilku ważnych składników: poczucia bezpieczeństwa, zaufania, zrozumienia, szczerości, okazywania uczuć i czułości, okazywania szacunku, nie przekraczania granic, respektowania praw drugiej osoby. Intymność budujemy, gdy chcemy w pełni dzielić czas z drugą osobą, dzielić się swoimi planami i marzeniami, włączając w nie również drugą osobę! Intymność powstaje również, gdy bez skrępowania dzielimy się z partnerem również swoimi lękami, obawami, słabościami. Intymność to również akceptacja partnera w całości, z jego zaletami, ale i wadami. Intymność to chęć dbania o drugą osobę, gotowość do udzielenia pomocy i wsparcia. Decydując się na wstąpienie w związek partnerki, intymność budowana jest z czasem naturalnie. Sprzyjają temu rozmowy, spędzany wspólnie czas, dzielenie się przeżyciami, przemyśleniami, marzeniami itd. Z czasem, w związek wkrada się rutyna, pojawiają się pewne przeciwności, przez co partnerzy mogą się od siebie oddalić. Jest to normalne, nie trzeba się tego obawiać. Tak wygląda naturalny regres związku. Jeżeli chcemy, aby intymność odżyła, nawiążcie ponownie kontakt fizyczny i emocjonalny.

Magdalena Iczałow – psycholog, seksuolog

Polecany artykuł

»

Jeżeli poruszany problem dotyczy Ciebie i chcesz dowiedzieć się więcej - skontakuj sie z nami.

Napisz na: psycholog@kochamzabardzo.pl
lub zadzwoń: +48 501 695 159

Zobacz też:

Okiem
eksperta

Być może w tekstach, które piszą dla Ciebie psychologowie i terapeuci odnajdziesz siebie, swój problem, odkryjesz, że sytuacje tu opisane, to również Twoja historia…

WIĘCEJ

Moja
historia

Dziękujemy za to, że do nas tak licznie piszecie. Listy świadczą o tym, że jesteśmy Wam potrzebni.

WIĘCEJ

Chwila
dla siebie

Jeśli lubisz teksty z ukrytym przesłaniem, zajrzyj tu koniecznie! W tej rubryce obowiązuje jedna bardzo ważna reguła. Otóż bohaterem/bohaterką każdej historii… jesteś Ty.  Zebrane tu myśli, sentencje i historie pomogą Ci odkryć to czego jeszcze o sobie nie wiesz.

WIĘCEJ

Dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych - Jak sobie radzić z rozstaniem - Pomoc psychologiczna online