Okiem eksperta

Być może w tekstach, które piszą dla Ciebie psychologowie i terapeuci odnajdziesz siebie, swój problem, odkryjesz, że sytuacje tu opisane, to również Twoja historia…  Znajdź chwilę, by przeczytać, zastanowić się, zweryfikować lub ocenić zagadnienia, o których piszemy by móc potem przełożyć je na swoje życie. Zapraszamy!

Recepta na samotność - Wszyscy mamy potrzebę bycia rozumianym, akceptowanym i kochanym. Niestety bywa tak, że
Wewnętrzny DIALOG - Wewnętrzna mowa ma ogromną siłę i wpływ na to, co myślimy o sobie i
Dziś cię kocham, jutro nienawidzę, ale nie zostawiaj mnie, potrzebuję cię blisko… - Trudno odpowiedzieć ci na pytania: kim jestem, czego potrzebuję, co czuję
Lęk przed bliskością - Człowiek jako istota społeczna dąży do bycia w relacjach z innymi ludźmi
Jak powinna wyglądać intymność w związku? - Intymność, inaczej bliskość jest bardzo ważna w każdym związku partnerskim. Jest to silna więź emocjonalna łącząca
Sprowadź swój związek na odpowiednie tory. - Związek to dwie osoby i wspólna praca .
Poczucie wartości drogą do wyjścia z poczucia izolacji - Kształtowanie poczucia własnej wartości jest procesem wieloetapowym
Miłość za miłość - Na co wymieniała swoją miłość do Narcyza? W zamian dostawała skrawki zainteresowania, rozmowy o niczym i odrobinę jego cennego czasu.
Temat tabu: psychoterapia - Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie psychoterapii.
Jak spędzasz Sylwestra? - Powtarzając w kółko: „Nie mam partnera czyli nie mogę nigdzie się pokazać” odmawiamy sobie prawa do zabawy i pogłębiamy błędne przekonanie, że nic nie znaczymy bez partnera.
Na Święta i Nowy Rok - Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, chcemy Wam opowiedzieć dwie bajki jakie zrodziły się podczas spotkań i rozmów w gabinecie Sylwii Krajewskiej.
Kolęda singla - Warto rozpocząć przygotowania do świąt, od pozytywnego myślenia. Od zadbania szczególnie o czas dla siebie. Pomyśl, czego chcesz od życia?
Marzenia się spełniają - Kto nie marzy, ten do niczego nie dojdzie.
Co było ze mną nie tak? - Dlaczego ciągle jestem sam, co jest ze mną nie tak? Przecież tak się staram.
Daltoniści ludzkich uczuć - Pokaże ci wspaniałą zabawę, ale zawsze przyjdą rachunki do zapłaty. Będzie się uśmiechał i oszukiwał, i będzie przerażał cię swoim spojrzeniem.
Miłosne IQ - Niektórzy bardzo błyskotliwi ludzie, mający bardzo wysokie IQ mają wyjątkowo nieudane życie miłosne.
Każdy potrzebuje kogoś - Ukrywając się za „murem” samotności robimy sobie krzywdę.
Kochać za bardzo - Z Sylwią Krajewską – psychologiem, rozmawia Anna Majewska
Właściwa odległość - Bliskość w związku buduje się między innymi dzięki znalezieniu właściwej między dwojgiem ludzi odległości.
Chcę znów mieć udany związek ! - Z czasem w związku odkrywamy, że nie jesteśmy wyłącznie jednością i zaczynają pojawiać się rozczarowanie, a złudzenia rozwiewają się.
Ja bez woli… On jak żywioł - Zakochaniem określało się stan niepoczytalności umysłowej, za sprawą której ludzie nie mogli spać, jeść i trudno im było skoncentrować się na sprawach życia codziennego.
Dlaczego kobiety nie odchodzą? - Jest wiele przyczyn, dla których kobiety nie odchodzą i przez długie lata tkwią w związkach opartych na przemocy..
Trudne rozstania - Przeważająca większość naszych zachowań jest wynikiem decyzji.
W szponach lęku - Pod wpływem lęku człowiek czuje się rozbity fizycznie i psychicznie, obolały, nie jest zdolny do myślenia, podejmowania decyzji. Jest to stan podobny do choroby.
Sieć pomocy - Czasami osobom z poczuciem pustki i samotności, która w wielu przypadkach bierze się z niepewności, przykrych doświadczeń i nieśmiałości, łatwiej jest nawiązać kontakt z ludźmi za pośrednictwem świata wirtualnego.
Porozmawiajmy - W początkowych fazach związku partnerzy są zazwyczaj sobą zauroczeni: nie mogą przestać o sobie myśleć, rozumieją się bez słów
Zabójcza służba - Ona potrzebowała 10 lat by zrozumieć, że on był BIORCĄ a ona DAWCĄ ...
O dzieciach kochanych za mało - Dużo piszemy o kochaniu za bardzo partnera. Zastanówmy się też nad dziećmi. Mogą być kochane za mało, ale można też kochać je za bardzo.
Tego można się nauczyć - Rozwiązując konflikt z partnerem należy brać pod uwagę zarówno własne zdanie, potrzeby i pragnienia, jak i naszej drugiej połówki.
Jak się uwolnić z uzależnienia od miłości ? - Nie ma idealnych związków, bo nie ma idealnych ludzi. Jednak istnieją relacje, które ewidentnie są szkodliwe i przynoszą cierpienie jednemu lub obojgu partnerom.
Kochać za bardzo …. czyli jak ? - czym jest kochanie za bardzo? Gdzie leżą granice ...
Kochanie, to tylko przyjaciółka - Zdrada jest bolesnym doświadczeniem.
Pokochać siebie - Sposób, w jaki postrzegamy siebie, czyli samoocena, ma wpływa na nasze uczucia i zachowania.
Chce Cię KOCHAĆ ! - Tomek chciałby się zakochać, ustatkować, założyć rodzinę.
Prywatny koniec świata - Kiedy wali się nasz świat potrzebujemy wtedy wsparcia kogoś, kto zapanuje nad sytuacją i pomoże nam odzyskać panowanie nad własnym życiem.
Języki Miłości … - samo kochanie w miłości nie wystarczy.
Mity, na których budujemy nasze związki - „I żyli długo i szczęśliwie...” – To marzenie pojawia w każdej głowie, kiedy rodzi się nowy związek partnerski.
Zadbaj o siebie - Nie lekceważ drobnych przyjemności. Mogą pomóc w walce z depresją.
10 zasad udanego związku - zachęcamy do zapoznania się z kilkoma zasadami zbliżającymi nas do siebie w związku ...
Poznaj swoją wartość ! - Powinniśmy postrzegać samych siebie jako cuda
Pokochaj jesień - Kilka sposobów na poprawę samopoczucia.
jestem z NARCYZEM… i co teraz ? - Narcyz przyciąga i pociąga. Jest społecznie atrakcyjny.
Jak dbać o miłość na każdym etapie związku… - Warto pielęgnować uczucie, bo gdy o nie nie dbamy, słabnie więź między nami.
Ryzyko oswojenia - Dlaczego choć przecież bardzo chcemy kochać i być kochanymi, tak trudno przychodzi nam zaangażowanie się w relację z drugim człowiekiem?
Gdy kochasz za bardzo - „..Miłość Ci wszystko wybaczy. Smutek zamieni Ci w śmiech. Miłość tak pięknie tłumaczy: zdrade i kłamstwo i grzech..” (fragm.. piosenki Hanki Ordonówny)
Mity i fakty - W społecznym odczuciu to kobieta jest odpowiedzialna za związek i za rodzinę. Gdy w małżeństwie nie układa się najlepiej, zwykle bierze na siebie całą winę.
Cudzy scenariusz - Gdy go spotkała po raz pierwszy, świat zawirował dookoła, a jej ciało przeszył dreszcz... To był impuls, kilka spojrzeń i już wiedziała, że to On. Kiedy powiedział: – Jeszcze żadna nie usidliła mnie na dłużej – uznała to za zaproszenie do gry, w której ona ma szansę wygrać.
Wyzwalanie się z krzywdzącego związku - Proces wyzwalania się ze związku opartego na przemocy bywa – jak była już o tym mowa – długi i bolesny. Zanim kobiecie uda się ostatecznie uwolnić z krzywdzącego związku, zwykle przechodzi ona przez kilka charakterystycznych faz.
Niebezpieczne podróże w czasie - U niektórych osób obawy o to co będzie i rozrachunki z tym, co się zdarzyło, przesłaniają rzeczy, którymi można cieszyć się teraz.
TERAPIA DOROSŁYCH DZIECI ALKOHOLIKÓW ‚DDA’ - Najskuteczniejsza terapia DDA odbywa się podczas pracy grupowej. Podstawą terapii DDA jest opuszczenie starej tożsamości i zbudowanie nowej.
W niewoli własnej roli - Bo nie należy mieszać miłości z niewolnictwem serca. Miłość, która prosi jest piękna, ale ta, która błaga jest uczuciem lokajskim. Antoine de Saint-Exupéry
Matki i córki - Najlepsze, co matka może zrobić dla swojej córki, to przekazać jej jak najwięcej miłości, akceptacji i bezpieczeństwa.
Porozmawiajmy - Sztuka rozmowy jest prawdziwą sztuką, i zwyczajnie można się jej nauczyć.
Jak zapomnieć o wielkiej miłości? - Chcąc poradzić sobie jak najlepiej z rozstaniem, uważajmy na to, co do siebie mówimy!
Gdy kochanie jest nałogiem - Kochanie za bardzo to niedojrzałe uczucie powodujące uzależnienie porównywalne z alkoholizmem
Życie jest zbyt krótkie, żeby przeżyć je byle jak - O miłości, trudnych rozstaniach, o tym, że życie może być bajką i nigdy nie jest za późno na zmianę…
Kobieta i mężczyzna - „Kocha się nie za cokolwiek, ale pomimo wszystko kocha się za nic”. ks. Jan Twardowski
To źle lubić seks? - W uzależnieniu od seksu tak naprawdę wcale nie o seks chodzi.
Pomoc psychologiczna online - Na co zwrócić uwagę, zanim powierzymy nasze intymne problemy specjalistom w sieci.
Druga strona medalu - Historia Beaty jest jedną z setek opowieści o rodzinach, w których występuje problem uzależnienia i współuzależnienia.
Jak żyć długo i szczęśliwie? - Komunikacja to nie próba sił, a proces przynoszący korzyści, choć należy też pamiętać o tym, że porozumienie nie musi oznaczać zgody.
Oblicza zdrady - Zdrada jest jednym z najbardziej traumatycznych doświadczeń, jakich można doświadczyć w związku.
To nie jest Miłość - To nie przypadek z kim się wiążemy. Jeśli każdy przeanalizuje swoje związki, ujrzy podobne mechanizmy, powtarzalne schematy zachowań, oczekiwania, sytuacje, konflikty, cechy partnera.
Nie ma takiej siły… - Może za jakiś czas będziemy potrafiły cieszyć się z tego, że ta ważna dla nas osoba jest naprawdę szczęśliwa?
Gdy mama kocha za bardzo - Jeżeli zalęknione dziecko widzi w naszych oczach niezdecydowanie i strach, jego własne lęki jeszcze bardziej się nasilą.
Ważne spotkanie - Na początek znajdź czas na spotkanie z najważniejszą dla ciebie osobą. Wybierz miejsce spotkania, takie, w którym czujesz się dobrze, bezpiecznie i swobodnie.
Ile jesteś wart? - Nie zastanawiamy się dlaczego czujemy bezsilność, brak motywacji do zmiany pracy czy denerwujących nas nawyków. Latami tkwimy w sytuacjach, które chcielibyśmy zmienić, a mimo to nie podejmujemy żadnych działań w tym celu.
Ile jesteś wart? - Być może lepiej poczułbyś się, gdyby ktoś podał Ci pomocną dłoń? U nas ją znajdziesz
Kryzys związku - W dzisiejszych czasach obyczajowych przemian coraz łatwiej jest się rozwieść, wobec czego rozwód staje się zjawiskiem trochę anachronicznym.
Kto jest WAŻNY? - Jeśli jestem asertywny, to jestem zadowolony z siebie i z innych.
Bądź sobą! - Asertywność jest odległa od magii, niewiele ma wspólnego z agresją i nie tak łatwo wprowadzić ją w życie.
Zbyt dużo miłości - Wiele osób nie potrafi budować zdrowych relacji z partnerem, bo... kochają za bardzo.
Whisky, moja żono… - W pijanym związku nic nie jest normalne i nigdy nie było normalnie. /.../Nawet najgorszy dzień dziś jest lepszy od najbardziej udanego wtedy.
Zdrada nie pozostawia złudzeń - Problem zdrady dotyka zarówno osobę zdradzaną, jak i zdradzającą. Każde z nich cierpi inaczej.
To nie kryształowa kula - Czym testy psychologiczne różnią się od informacji przekazanych przez chiromantę czy profesjonalną, polecaną przez przyjaciółki, wróżkę stawiającą karty?
Nie jestem wspaniały – Lubię to! - Jeżeli ktoś uważa, że jesteś wspaniała, i chwali cię, znaczy to, że jest w dobrym nastroju, nic więcej.
Za wszelką cenę - Może ty lub ktoś z twoich bliskich zetknęliście się już z pojęciem stalkingu?
Zdradliwy pocieszyciel - „Kiedy tego nie masz, czujesz się źle, kiedy to masz nie czujesz się dobrze”
Za grzechy rodziców - Podświadomie szukamy partnera, który pozwoli nam odtwarzać zadania, sposób postępowania i atmosferę z wcześniejszych lat.
Odchodząc zabierz mnie - Rozstanie z partnerem to unicestwienie jakiejś cząstki siebie. Jednak, by życie mogło toczyć się dalej, należy pozwolić odejść przeszłości i zacząć żyć tym, co mamy teraz.
Ryzykowny sprawdzian - Często już na początku związku, słyszymy „ostrzeżenie” ze strony partnera, że może nam dużo rzeczy wybaczyć, ale zdrady nie zniesie.
Samotność nad talerzem - Jak to możliwe, aby młoda kobieta ważąca 35 kilogramów narzekała, że jej brzuch i uda są za grube?
Zamiast nowej sukienki - Założę się, że wiele osób uczestniczących w psychoterapii nie zamieniłoby 50 minut rozmowy z psychoterapeutą na kolejną nową wystrzałową sukienkę czy torebkę lub buty...
Żona idealna - Przed zawarciem związku małżeńskiego mój partner był wspaniałym mężczyzną. Dbał o mnie, liczył się z moim zdaniem, organizował wspaniałe wycieczki, zaskakujące niespodzianki. Wszystko zmieniło się po ślubie.
Lustro, które zniekształca - Jesteśmy dla siebie głosem, który często sam siebie krytykuje. I nie byłoby w tym nic złego – każdy popełnia błędy. Problem w tym, że krytykujemy i ganimy się zbyt często.
Sezon na niewierność? - W obecnych czasach ludzie starają się żyć w zgodzie z własnymi ideałami i potrzebami. Dla związków nie jest to dobry sygnał.
Nie odbijaj krytyki jak sprężyna - To wyższa umiejętność, żeby krytyki nie brać do siebie, nie czuć się winnym, nie odpowiadać na nią krytyką, tylko usłyszeć dokładnie to, o czym chce nas poinformować ta osoba.
Bez recepty - Cudownie działające specyfiki niewiele zdziałają, gdy cierpi dusza…
Wybór czy konieczność? - Pozostając w związku czy będąc samemu wciąż sami kierujemy własnym życiem, każdego dnia dokonujemy wyborów, za które nikt inny oprócz nas samych nie poniesie konsekwencji.
Zamiast pustych kalorii - Co robić żeby frustracja nie sięgnęła dna? Po pierwsze: spokój, po drugie: rozsądek, po trzecie: mądre działanie.
Gdy seks nadaje sens - Seks kojarzy się nam z czymś bardzo przyjemnym i pożądanym, więc ciężko sobie wyobrazić, że w pewnych sytuacjach może szkodzić...
Jej wysokość Elegancja - Przyzwyczailiśmy się do krótkich wiadomości tekstowych (sms-ów), łatwiej i szybciej jest nam „kliknąć” w emotio-ikonkę niż wyrazić to słowem lub napisać – szybciej odczytujemy obraz niż list.
Rozwód krok po kroku - W pewnych sytuacjach jedynym sposobem na rozwiązanie małżeńskich problemów jest rozwód. To bolesne wydarzenie dla większości ludzi. Niezależnie emocji, jakie mu towarzyszą,wymaga przejścia kilku etapów procedur prawnych.

Chwila
dla siebie

Jeśli lubisz teksty z ukrytym przesłaniem, zajrzyj tu koniecznie! W tej rubryce obowiązuje jedna bardzo ważna reguła. Otóż bohaterem/bohaterką każdej historii… jesteś Ty.  Zebrane tu myśli, sentencje i historie pomogą Ci odkryć to czego jeszcze o sobie nie wiesz.

WIĘCEJ

Moja
historia

Dziękujemy za to, że do nas tak licznie piszecie. Listy świadczą o tym, że jesteśmy Wam potrzebni.

WIĘCEJ